Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

У нас немає пакту про ненапад з Румунією.

29 березня 1940 року на сесії Верховної Ради СРСР нарком іноземних справ Молотов зробив гучну заяву: «У нас немає пакту про ненапад з Румунією. Це пояснюється наявністю невирішених спірних питань щодо Бессарабії, захоплення якої Румунією Радянський Союз ніколи не визнавав, хоча й ніколи не ставив питання про повернення Бессарабії військовим шляхом». Йшлося про землі Бессарабської губернії, які румуни захопили, скориставшися громадянською війною в Росії в 1917 - 1918 роках. Для початку, на цій території на перехідний період була проголошена "Молдавська народна республіка", керівництво якої - Сфатул Церій - "зважаючи на думку переважної більшості населення", швиденько влаштувало об'єднання з румунами.
За три місяці після виступу Молотова, 26 червня, СРСР висунув Румунії ультиматум про передачу майже 51 тисячі кв. км. території (приблизно півтори Бельгії). "Спірна" територія включала всю Молдову, Північну Буковину (Чернівецьку область) і придунайські території (Акерманську область, нині - територія Одеської області за Дністровським лиманом).
Відчуваючи, що пахне смаженим, румуни відкрили німцям доступ до нафтових родовищ в Плоєшті, сподіваючись на захист з боку Німеччини. Нестача нафти, з огляду на перспективу війни з СРСР - мабуть, основна проблема німців; без нафти з Плоєшті все німецькі танкові армади були б цінні з військової точки зору не більше, ніж колекція Музею Вітчизняної війни; німці вели перемовини з Іраном - але влітку 1941 року цим сподіванням було покладено край шляхом окупації Ірану СРСР та Британією.
Зваживши на ситуацію, німці радісно віддали румунам захоплену польську зброю, але при цьому дали зрозуміти, що найближчим часом в разі війни з Союзом вважатимуть за краще не втручатися.
Тим часом, по всьому північно-східному румунському кордоні, від Одеси до Коломиї, почали накопичуватися радянські війська, готові піти на штурм. У цій ситуації король Румунії Кароль Другий прийняв умови ультиматуму.
Анексія територій пройшла без особливих зіткнень. Румунія втратила шосту частину території і п'яту частину населення. До дерибану ослаблої країни поспішили інші сусіди, як і два роки тому в Чехословаччині. У серпні Румунія, в результаті другого Віденського арбітражу і Крайовського мирного договору, втратила, відповідно, Північну Трансильванію, яка відійшла до Угорщини, і Південну Добруджу, повернуту Болгарії (болгари, які не забули принижень 1913 року, хотіли загарбати ще й Північну Добруджу, діставшись таким чином до гирла Дунаю, але тоді б Румунія взагалі б залишилася без виходу до Чорного моря, тож апетити "братушок" довелося трошки вгамувати).
У підсумку, Угорщина і Болгарія, отримавши відчутні територіальні бонуси, увійшли в орбіту німецького впливу (вони воюватимуть на боці Осі, допоки війна не докотиться до їхніх земель), а в самій Румунії невдоволення вилилося в заколот Залізної гвардії, в результаті якого влада перейшла до сина Кароля - Міхаю Першому, який до пори задовольнявся суто декоративним статусом, поступившись всією повнотою влади кондукатору (диктатору чи фюреру) Антонеску.
Після приходу Антонеску до влади, Румунія взяла відвертий про-німецький курс, мобілізувавши близько 2,5 мільйона солдатів. 475 тисяч з них загинули в боях з Червоною Армією, ще 75 тисяч - після повалення уряду Антонеску королем Міхаєм і переходу Румунії на сторону антигітлерівської коаліції восени 1944 року. Серед європейських армій більших втрат зазнали лише СРСР і Німеччина. Але це вже інша історія ...
Пам'ятаємо. Вивчаємо. Застерігаємо.

Dmytro Kaliszewski
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1005785562803982&id=100001176423028
Tags: #румыния, #совок, #этот день в истории
Subscribe

Posts from This Journal “#румыния” Tag

promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments