Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

Карпатська Русь

15 березня 1939 року чергову спробу утворити незалежну українську державу зробили закарпатці, на території Карпатської України.

Після розпаду Австро-Угорської імперії закарпатські українці активно виступали за об'єднання Карпатської України з іншими українськими землями, і навіть проголосили 21 січня 1919 року на Народних Зборах («Соборі Русинів») у Хусті злуку Карпатської України з Українською Народною Республікою.

Однак зрештою Підкарпатська Русь була включена до складу Чехо-Словацької республіки на правах автономії. Проте реальний автономний статус Карпатської України, передбачений договорами, так і не був забезпечений чехословацьким урядом.

29 травня 1938 року Русинсько-українська Народна Рада столиці Карпатської України Ужгорода поставила вимогу до уряду Чехо-Словаччини про впровадження статусу автономії краю. Але після анексії Судетів внаслідок Мюхенської змови уряду Чехо-Словаччини вже було трошки не до того... І хоча 22 листопада 1938 р. празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, внаслідок чого Чехо-Словаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців (русинів), на нинішнє Закарпаття вже накинули оком угорці. Польща, яка і собі вхопила шматочок Тішинської області, підтримала зазіхання мадярів, адже існування української автономії на польському кордоні підносило національну свідомість українців і на кресах всходніх.

8 жовтня 1938 р. було утворено перший автономний уряд (Рада Міністрів Підкарпатської Русі), який очолив Андрій Бродій. Втім, за два тижні він вже був заарештований за активну підготовку до приєднання краю до Угорщини... Новим прем'єр-міністром Карпатської України став лідер Християнсько-народної партії Августин Волошин.

Рішенням Першого Віденського арбітражу 2 листопада 1938 р. північно-західна частина Карпатської України (Ужгородський, Мукачівський і Севлюський повіти) з містами Ужгород, Мукачеве і Берегове були передані Королівству Угорщина. За цих умов столицю Карпатської України 10 листопада було перенесено до Хуста.

Для захисту автономної незалежності і боротьби з угорськими та польськими військовими формуваннями було створено збройні сили Карпатської України — Організацію Оборони «Карпатська Січ», велику допомогу в створенні якої надала Організація Українських Націоналістів. Водночас, налагоджувалася робота промисловості, транспорту, торгівлі, українізувалась система освіти, видавнича справа, державна адміністрація. Працювали школи, були відкриті нові освітні заклади. Виходив часопис «Нова свобода», газети, то Хуста переїхав театр. Навіть почалося створення кіностудії.

15 березня 1939 р. Сойм Карпатської України (голова А. Штефан) проголосив повну державну самостійність. Прийнята парламентом конституція Карпатської України, визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська мова).
Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла України..». Герб — червоний ведмідь на лівому срібному півполі й чотири сині та три золоті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі.

Президентом Карпатської України було обрано Августина Волошина, який призначив прем'єр-міністром нового уряду суверенної держави Юліана Ревая. Головою Сойму обрано Августина Штефана, заступниками Степана Росоху та Федіра Ревая.

Волошин після проголошення Незалежності відразу ж звернувся з телеграмою особисто до Адольфа Гітлера з проханням про визнання Карпатської України, надання їй німецького протекторату та недопущення її захоплення Королівством Угорщина. Але вранці німецький консул у Хусті порадив українцям «не чинити опір угорському вторгненню, бо німецький уряд у цій ситуації не може, на жаль, прийняти Карпатську Україну під протекторат». Аналогічну відповідь згодом отримують і румуни щодо Бесарабії, Буковини та Трансильванії - що не завадить їм за рік пліч-о-пліч з німцями та мадярами крокувати одеською бруківкою...

Угорці претендували на значні території майже в усіх сусідніх країнах (за рік хортистький режим так само проковтне румунську Трансильванію). Поляки воліли загарбати північне Закарпаття, проте і угорська окупація була для них непоганим варіантом - аби лише там не було української суверенної території.

Німеччина, дозволяючи захоплення чужих територій, втягувала інші країни у сферу своїх інтересів. Зрештою, диктатор Угорщини Хорті 24 лютого 1939 р. оголосив про приєднання до антикомінтернівського пакту, і став одним з найпослідовніших поплічників Гітлера.

10 березня 1939 р. на повідомлення західної преси і дипломатів, що нібито існують плани приєднання до Карпатської України Радянської України, відреагував Й. Сталін. Він назвав такі вигадки «підозрілим шумом», мета якого спровокувати конфлікт СРСР з Третім Рейхом без наявних на те підстав, не втримавшись також від принизливих епітетів щодо Закарпаття.

6 березня 1939 року Гітлер вирішив остаточно ліквідувати Чехословацьку республіку, окупувавши Богемію і Моравію, і давши дозвіл на окупацію Королівством Угорщина Карпатської України.

В ніч з 13 на 14 березня 1939 р. хортистське Королівство Угорщина, за підтримкою Третього Рейху розпочала війну проти Карпатської України. Прем'єр А. Волошин віддав наказ видати резервну зброю Карпатській Січі, якій для початку довелося зіткнутися з чеськими військами під командуванням генерала Прхали, які не були готові до появи ще однієї збройної сили в регіоні. Проте незабаром і чехам, і українцям довелося мати справу з набагато сильнішим ворогом.

Вже 16 березня 1939 р. мадярами було захоплено Хуст, а 18 березня - майже вся територія Карпатської України. Остаточне проголошення аннексії сталося 7 липня 1939 року.

17 березня 1939 р. на польський кордон мадярами було доставлено кілька сотень галичан, що воювали в складі військ Карпатської України. Наступного дня, 18 березня 1939 р., полонені були розділені на колони, відконвойовані приблизно на півтора-два кілометри і розстріляні польськими жандармами і прикордонниками на закарпатській стороні.

При захисті Карпатської України, за різними даними, загинуло від 2 до 6,5 тис. осіб.

... Августин Волошин відбув в еміграцію до Румунії, а після початку війни СРСР та Німеччини оселився в Празі. В 1945 році був заарештований СМЕРШ і за два місяці помер в Бутирській тюрмі в Москві...

... В боях за Карпатську Україну загартувалися перші бойові загони ОУН під командуванням Романа Шухевича та Андрія Мельника. Цей безцінний досвід знадобився їм вже дуже скоро...

... Карпатська Україна все ж об'єдналася з Україною, проте це об'єднання було зроблено радянським багнетом. Думка поляків та угорців з цього приводу вже мало кого цікавила - адже перших так само попросили з Галичини та Волині, хоча згодом і віддали Холмщину і Підляшшя, а другі мали спокутувати невдалий геополітичний вибір 1939-го року...

... 15 березня 2002 року Президент України Леонід Кучма підписав указ про надання Авґустину Волошину посмертно звання «Герой України» з врученням ордену Держави. Тим самим було створено прецедент щодо нагородження орденом Держави особи, яка формально не була громадяном України. Тему активно розвинув Віктор Ющенко, за каденції якого посмертно найвищим українським орденом була нагороджена безліч осіб, що померли ще до здобуття Україною незалежності. Крім одіозних Бандери та Шухевича, чиє нагородження було сприйняте суспільством вкрай неоднозначно, і надалі скасовувалося в судовому порядку, в цьому списку фігурують Олексій Берест, що здійняв прапор над Рейхстагом, поет Василь Стус, закатований в брежнєвських таборах, герої-пожежники, що загинули при ліквідації аварії на ЧАЕС, радянська підпільниця Тетяна Маркус, солдати Другої Світової Анатолій Шапіро та Михайло Василишин ("майор Вихор" Євген Березняк, хоч і вчинив подвиги так само за часів війни, проте до часів Незалежності дожив, тому формально з його нагородженням порушень не було), генерал Кузьма Дерев'янко, який прийняв японську капітуляцію, поет і композитор Володимир Івасюк... Але то вже зовсім інша історія.

Пам'ятаємо. Вивчаємо

Dmytro Kaliszewski

Tags: этот день в истории
Subscribe

Posts from This Journal “этот день в истории” Tag

promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments