Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

Існують науковці і псевдонауковці, скептицизм і псевдоскептицизм

Існують науковці і псевдонауковці. Псевдонауковців викривають і критикують наукові скептики. Рух скептицизма почався з Карла Сагана і підхопився цілим рядом наукових діячів і журналістів. Головні принципи скептиків - строга приверженість науковому методу, логічним умовиводам і доказам. Втім, серед скептиків є також псевдоскептики, які імітують скептиків, підривають авторитет скептицизму, дезорієнтують суспільство.
Термін псевдоскептицизм вигадала не я, а Марчело Труцці, автор відомого вислову " An extraordinary claim requires extraordinary proof" , який пізніше підхопив Саган.
Ознаки псведоскептицизму.
- Псевдоскептики переважно зневажливо ставляться до гуманітарщини, хоч вся дискусія розгортається саме в гуманітарно-соціальні площині. Зверхньо вважають, що викласти раціональні аргменти достатньо, щоб всі все зрозуміли.
- Дуже часто вони залазять в суміжні фахові території з поверхневими уявленнями і без особливих знань: наприклад, математик агітує за вакцинацію з поверхневими уявленнями в імунології, в той час, коли антивакцинатори-активісти проштудіювали сотні фахових статей і можуть поставити підніжку будь-якому аргументу скептика.
-Критикують, застосовуючи повідйні стандарти. Доказів вимагають від опонента, а самі їх не предоставляють.
-Контр-претензії базуються на правдоподібності, а не на емпіричних даних.
-Демонструють невідповідність власних уявлень і реальності: "всі віруючі дурніші, ніж атеїсти".
- Вважають за можливе і необхідне критикувати безпосередньо особу за її ідеї. Дискредитують, а не досліджуть. Деякі псевдоскептики, як бульдоги, чіпляються до якоїсь однієї особи і роками її травлять, будуючи всю свою полеміку навколо однієї людини.
-Агресивно і безапеляційно подають свою точку зору гаслами, ведуть не наукову дискусію з пошуком істини, а непримириму боротьбу.
- Вважають, що непереконливі докази дають підстави для повного відхилення твердження.
- Дещо осторонь стоять псепвдоскептики, які вважають, що деякі псевдонаукові ідеї варто досліджувати, бо там може бути щось цікаве (наприклад я).
Точно так само як і псевдонауковці, деякі псевдоскептики будь-яку критику їхнії ідей сприймають як особисту образу. Якщо псевдовчені хочуть бути праві, то псевдоскептики вважають, що вони вже точно праві по дефолту, бо за ними стоїть вся Наука і Науковий Метод (як вони його розуміють).
Арсенал псевдоскептиків мало відрізняється від арсеналу псевдонауковців: тролініг, демагогія, перехід на особистості, бан, розігрування карти "тотального засилля псевдонауковців в офіціальній науці", "ви не знаєте наших реалій", "не треба нас вчити".
На відміну від псевдонауковців, псевдоскептики рідко зустрічаються злонаміренні. Як правило це завжди переконані в своїй правоті фанатики, які гуртуються. Кожен, хто ставить під сумнів методи і аргументи, автоматично вважається таким, хто виправдовує псевдонауковців.
Висновки
Всі ми люди, науковці і псевдонауковці, скептики і псевдоскептики, за кордоном і в ненці. Нам притаманні одні і ті самі когнітивні упередження в полоні яких ми знаходимось завдяки природі нашого мозку. Нам всім притаманна цікавість, яка штовхає нас на пошуки чогось нового наукового або псевдонаукового і справедливість, яка штовхає нас на обурення, якщо наші почуття або те, що ми вважаємо за істину, попране. Ми також знаєм, що об'єктивна інстина не має кордонів, національних особливостей і також знаєм, що за неї варто боротись.

Ruslana Radchuk
https://www.facebook.com/ruslana.radchuk/posts/10155814657207438
Tags: #терминология, терминология
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments