Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

Macierewicz: raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej będzie gotowy na wiosnę 2018 roku

Originally posted by rudy_ogon at Macierewicz: raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej będzie gotowy na wiosnę 2018 roku


Zdaniem Antoniego Macierewicza podkomisja smoleńska do wiosny będzie miała wystarczającą ilość dowodów, by wskazać przyczyny katastrofy. Więcej czasu ma zająć identyfikacja osób odpowiedzialnych za tragedię.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapowiedział wydanie na wiosnę przyszłego roku raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. Jak powiedział, podkomisja dokonała rekonstrukcji samolotu i przeprowadziła symulację jego upadku oraz dotarła do dowodów nie uwzględnionych przez komisję Millera.

Odzyskaliśmy ukryte zapisy polskiej czarnej skrzynki i wykorzystujemy zapisy systemu TAWS oraz FMS dotychczas zlekceważone. Odzyskaliśmy też nieznane zdjęcia wraku i setki relacji świadków. Bardzo pomocne są zapisy dyskusji komisji Millera zawierające cenny, a ukryty później materiał dowodowy. Tak więc dowody, którymi dysponujemy, mają przesądzające znaczenie. – powiedział Macierewicz.

Minister nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie czy wydanie raportu będzie oznaczało koniec prac podkomisji. Jak twierdzi, do wiosny przyszłego roku podkomisja może nie dysponować wszystkimi dowodami – nie wiadomo, czy prokuratura zakończy analizy związane z ekshumacjami, prawdopodobnie do tego czasu Polska nie odzyska wraku samolotu i oryginału tzw. polskiej czarnej skrzynki, oraz nie zostaną przeprowadzone badania archeologiczne w miejscu upadku samolotu, które Rosjanie pokryli betonem.

Zdaniem Antoniego Macierewicza więcej czasu wymaga także identyfikacja osób odpowiedzialnych za tragedię w Smoleńsku. Minister powiedział, że poprzedni ministrowie obrony – Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak ukryli fakt nie zbadania silników prezydenckiego tupolewa po tym, jak w 2009 roku doszło do dwóch katastrof tego typu maszyn na skutek wady technicznej silnika. Minister przypomniał także o porozumieniu między Polską a Rosją stanowiącym, że czarne skrzynki pozostają w Rosji do końca postępowania sądowego. „Mieliśmy do czynienia ze świadomymi działaniami, które doprowadziły do przestępczych zaniechań i zafałszowań” – mówił minister.

Pytany o osiągnięcia zespołu smoleńskiego wymienił wykazanie, iż rosyjscy nawigatorzy i centrum kierowania lotami w Moskwie „naprowadzali samolot tak, by uderzył w ziemię przed pasem lotniska”. Według niego komisja wykazała także, iż szereg usterek nastąpił przed uderzeniem samolotu w ziemię. Wspomniał także o badanym ostatnio zapisie w jednym z rejestratorów, wskazującym na „silny impuls odnotowany na zewnątrz samolotu i poprzedzający tę serię awarii – co może wskazywać na ich przyczynę”. Według ministra podkomisja udowodniła także, że części tupolewa uderzyły w ziemię z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość opadania samolotu. „jakieś więc źródło tej dodatkowej energii musiało być!” – uważa Antoni Macierewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Podkomisja smoleńska przegrała w sądzie i musi ujawnić podpisane umowy

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/macierewicz-raport-o-przyczynach-katastrofy-smolenskiej-bedzie-gotowy-wiosne-2018-roku/
Tags: преступления ру☭卐ни
Subscribe

Posts from This Journal “преступления ру☭卐ни” Tag

promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments