Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

O.K.

Іноді інтеллектуали бідкаються щодо прагнення молоді навмисне спотворювати правильне написання слів, видумуючи всілякі "падонківські" жаргонізми. Нібито це свідчить про занепад культури у сучасної молоді - а ось в їхні часи нібито все було ОКей.
В цей день в далекому 1839 році на другій шпальті бостонської газети Morning Post вперше з'явився вираз o.k. як жартівливе скорочення неправильно написаного виразу all correct ( «все вірно, в повному порядку»).
Журналісти газети постійно вправлялися у вигадуванні подібних абревіатур, але жодна з них не увійшла в мову. На диво, вставлене в середину довгого речення, та ще й не на першій шпальті, OKей було підхоплено.
Несподівана допомога в поширенні слова прийшла від восьмого президента США Мартіна ван Бюрена. Він був родом з містечка Кіндерхук і тому прозваний Старий Кіндерхук (Old Kinderhook). Коли на президентських виборах в 1840 році його кандидатура була висунута для повторного обрання, прихильники організували рух на його підтримку - OK Club, всі розуміли, що означають ці ініціали, а оскільки голландське прізвище президента не всім було звично, то і на передвиборчих плакатах писали: «Голосуйте за ОК!»
Тоді ж противники спробували обіграти вираз, звернувши удар на іншого президента, який підтримував ван Бюрена - Ендрю Джексона ("чувак з двадцятки" - саме так мені одного разу довелося відповісти на питання продавчині книжкової (!!!) крамниці в центрі Києва, хто такий Іван Франко, твори якого я шукав). Мовляв, Джексон через власну безграмотність так підписував документи, коли схвалював їх.
Зрештою, слово стали використовувати, позначаючи документи або відсилаючи телеграми. Крім стислості, воно мало нейтральний відтінок, дозволяючи не вдаватися в деталі.
У той же час ОК вважали жаргонізмом, і серед класиків американської літератури його використання і досі вважається моветоном. Проте в живу мову американців (та й не тільки) ОКей увійшло міцно. А в нашій сучасній мові з'явилося не тільки скорочення скорочення ("ок" замість "окей"); але й, як личить повноцінному слову, воно зажило своїм життям, і сучасні лицарі клавіатури та планшетів, бажаючи отримати погодження якогось проекту, макету чи статті, просять "окнути" надісланий варіант. Але мовні збочення - то вже трошки інша історія.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1280098595372676&id=100001176423028
Tags: языкознание
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment