Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

Сьогодні 102 роки тому під Жовквою загинув Петро Нестеров, той самий автор петлі свого імені.

Сьогодні 102 роки тому під Жовквою загинув Петро Нестеров, той самий автор петлі свого імені.
В музеї Жовкви йому присвячено особистий стенд. До речі, цікаві обставини його смерті.
Не забуваймо, що на той час Жовква була в складі Австро-Угорщини. А Нестеров був російським офіцером. Ви ж не забули, що в 1914 році як раз розпочалася маленька побєдоносна войнушка, яка за сталою традицією втопила в крові всю сучасну Україну. Та це другорядні подробиці.
Російський загін Нестерова розмістився в маєтку барона Фрідріха фон Розенталя, австрійського військового льотчика. Господар зайнятого маєтку був не в захваті, тому нарізав провокативні кола над своєю фазендою на біплані "Альбатрос". А російські офіцери дуже нервувалися з того приводу, адже де хоч раз переспав російський офіцер, там вже руська земля, а над руською землею нєгоже якимось інородцям літати.
Ввечері 25 серпня (8 вересня нині) 1914 року у вестибюлі жовківського замку короля Яна Собєського, де тоді містився штаб 3-ї російської армії, генерал-квартирмейстер М. Бонч-Бруєвич (майбутній «красный военспец»), став докоряти групі льотчиків за безкарні польоти ворожого розвідника. Коли розмова прибрала характеру сперечань і просто звинувачень у боягузтві, штабс-капітан Нестеров дав слово честі, що припинить польоти австрійця.
Наступного ранку «Альбатрос» з'явився в небі над Жовквою. Нестеров і поручик Олександр Кованько піднялися навперейми й наздогін, але при зльоті обірвався трос із гирею, яким Петро сподівався збити ґвинт в «Альбатроса» і примусити його сісти. Нестеров з Кованьком повернулися на землю. Перший наказав механіку швидше відремонтувати двигун, а сам сів в автомобіль і поїхав до армійської скарбниці одержати гроші для потреб ХІ загону. Коли повертався назад, у повітрі знову з'явився літак барона. Нестеров під'їхав прямо до справного «Морана», де стояв Кованько, і скочив у літак.
Барон помітив наближення «Морана» і став тікати. Але Нестеров наздогнав ворога, зайшов ззаду й згори і, як сокіл б'є неповоротку чаплю, вдарив австрійського літака. Обидва впали. Пілоти загинули. Тоді ще не було парашутів.

За повітряним боєм напружено спостерігали російські вояки та селяни. Першими до місця падіння прибігли двоє солдатів, які роззули Нестерова, витягли гроші, що він перед тим одержав, прибрали його як небіжчика, склавши йому руки на грудях. Після цього мародери зникли.
Останній момент мені сподобався особливо.
Свої ж і пограбували. А шо? На міру і смєрть красна. А мьортвим сраму нєт!
Фото з музею Жовкви, дуже рекомендую його відвідати.

Image may contain: 1 personTags: этот день в истории
Subscribe
promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments