Grzegorz (grzegorz) wrote,
Grzegorz
grzegorz

Утримати Україну від найгіршого

Тут треба розуміти що Україна - перша з стран екс-совка в Європі, яка почала рух від імперії. Страни Балтії та Молдова все ж інша ситуація, хоча історія Молдови дещо подібна в певному розумінні.

Ярослав ГрицакЯрослав Грицак

Історик, публіцист, професор Українського Католицького університету


У світі вже не буде впевненості. Це, напевно, найбільш чесний прогноз, який можна зробити на наступні 15 років


[...] ми вступили в світ, де немає і не буде впевненості. Це, напевно, найточніший і найчесніший прогноз, який можна зробити на наступні 15, 25 і навіть 100 років.

Відповідно, нам час по‑іншому дивитися на світ. Зараз вважається звичним мислення структурними дихотоміями на кшталт "початок-кінець", "багатство-бідність", "Захід-Схід". Але наше постіндустріальне століття має стати століттям постструктурального пізнання. Коли "початок-кінець" є не двома взаємовиключними варіантами, а протилежними полюсами в широкому спектрі різноманітних можливостей.

Я пропоную просту, але, сподіваюся, не занадто спрощену схему: глобальний вектор розвитку найближчих 20-25 років можна представити як суму руху по двох осях. Крайні точки на першій осі — 9/11, дата мирного падіння Берлінської стіни, і 11/9 — день терористичної атаки на Нью-Йорк. На другій, відповідно, точки "плоского світу" і "круглого світу". Суму руху по цих двох осях, як я вже писав, неможливо передбачити — занадто багато факторів, дуже швидкі зміни. Але що очевидно: найстрахітливіший сценарій майбутнього — це одночасний рух до точок 11/9 і дуже навіть "круглого світу". І останні 10-15 років цей сценарій, як ми бачимо, набирає обертів.

Два роки тому три близьких мені людини, не змовляючись, написали приблизно одне і те саме: постмодернізм закінчився, і закінчився він в Україні на Євромайдані. Один з них, британець Пітер Померанцев, характеризує путінську Росію як певний тип постмодерністської диктатури, де постмодерністське заперечення правди доведено до досконалості. Євромайдан же показав, що є цінності, які правдиві, і які варто захищати. На тлі змін, що сталися у світі за останнє десятиріччя, він став однією з найсвітліших точок.


Утім, сумніваюся, що світло Євромайдану перетвориться на смолоскип, що веде людство вперед. Заради віри в це мені слід було б перестати бути істориком. Оскільки історія доводить: немає таких благородних намірів, які не можна перекрутити і зіпсувати. Це називають дияволом в історії.

Але ось що ми можемо і повинні зробити: утримати Україну — а разом з нею і весь світ — від найгіршого. І це реально. На щастя, в історії найгірші сценарії так само не реалізуються, як і найкращі. Інакше нас би вже давно не було на цій землі.

У нас немає підстав вірити обіцянкам про те, що все буде добре. Але це своєю чергою не звільняє нас від зобов'язання давати копняка всім, хто лякає крахом і апокаліпсисом. Подолання цих двох крайнощів робить нас розсудливими цинічними оптимістами і дає реальну програму дій при спробі спланувати поведінку на найближчих 15-25 років.


http://nv.ua/ukr/opinion/grytsak/utrimati-ukrajinu-vid-girshogo-178333.html

Tags: мнение
Subscribe
promo grzegorz january 1, 2016 21:38 2
Buy for 50 tokens
место для пиара и все такое :)
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments